Nanotechonologie v kosmetice: proč nanovlákna překonávavají přípravky, které používáte
Nanotechnologie nejsou hlavní předností suchého séra DrySerum, ale prostředkem k dosažení jeho vysoké účinnosti. Přečtěte si, jak je možné, že DrySerum má díky nanovláknům klinicky prokázané účinky při redukci vrásek.
Při výběru kosmetických produktů se většina z nás řídí obsahem účinných látek a jejich koncentrací. Efektivitu řady sloučenin skutečně potvrdilo nesčetné množství studií. O schopnosti hydrolyzovaného kolagenu či retinolu účinné vypnout a vyhladit pokožku už asi pochybuje jen málokdo [1–4].
Když si ale po hodinách pečlivého výběru kosmetiku koupíte a konečně ji použijete, přijde zklamání. Ano, pleť je sice při pohledu do zrcadla projasněnější – o zmizení vrásek ale škoda mluvit.
Na vině je přitom (paradoxně) naše pokožka. Mimo jiné totiž plní funkci bariéry, která chrání tělo před průnikem nebezpečných látek a patogenů. Jenže tím zároveň brání průniku účinných sloučenin.
Výzkum kosmetických firem se proto v posledních desetiletích soustředí na vývoj nosičů, komplexních molekul, které dokáží aktivní látky dostat do hlubších vrstev pokožky. Řadu z nich dobře znáte – patří sem emulze, lipozomy, nanogely či klasické nanočástice. Ty překonávají bariéru pokožky tím, že splynou s membránami kožních buněk a kosmetické sloučeniny do nich vypustí [5].
Jenže ani tyto nosiče nejsou ideální. Objem, který v kosmetickém produktu zaujímají, jde na úkor koncentrace aktivních látek. Kvůli způsobu výroby obsahují velké množství vody, proto do nich výrobci musí přidávat konzervanty, zahušťovadla, zvláčňující látky a další aditiva.
U tradiční kosmetiky si tak na pleť sice nanášíte přípravek, který do pokožky pronikne, má ale nízkou koncentraci účinných sloučenin. Problémem je i dlouhodobá stabilita těchto systémů – lipozomy a nanočástice se shlukují a svůj obsah předčasně uvolňují.
Řešení: kosmetika z nanovláken
Vývoji účinného nosiče jsme se věnovali i my, ale s odlišným cílem: vytvořit sérum s co nejvyšší možnou koncentrací účinných látek a bez vody, stabilizačních činidel a dalších aditiv. To se nám povedlo díky nanovláknům, která jsou tisíckrát tenčí než lidský vlas a fungují jako suché pouzdro pro peptidy, enzymy, nukleové kyseliny a vitamíny.
Všechny tyto látky se v kosmetickém průmyslu těší oblibě díky vysoké prospěšnosti pro pleť. Efektivitu jim propůjčuje jejich složitá trojrozměrná struktura, která je ovšem velice křehká – snadno ji poškodí chemická činidla, vyšší teplota i obyčejné vystavení vzduchu.
Suché pouzdro z nanovláken před všemi těmito vlivy aktivní látky chrání, takže nedochází k jejich rozložení a ztrátě účinnosti. Samotná nanovlákna se skládají z přírodních biopolymerů (viz níže), která se podobají mezibuněčné hmotě. Díky tomu se skvěle přichycují k navlhčené pleti, okamžitě se rozpouštějí a pokožce během několika vteřin předávají naprostou většinu aktivních látek. Pronikání kosmetických sloučenin ještě umocňuje jejich vysoká koncentrace [6, 7].
Nanovlákna suchého séra přitom vyrábíme z roztoku, ale z výše uvedených důvodů jej nemůžeme sušit teplem ani čekat, až se všechna voda odpaří. Jak to tedy děláme?
V hlavní roli elektrody
Za vším stojí technika elektrostatického zvlákňování (elektrospinning). Pod složitým názvem se skrývá poměrně jednoduchá metoda, jejímuž vývoji a zdokonalování se věnujeme už od roku 2013.
Ve vodě rozpuštěnou směs biopolymerů a koncentrovaných kosmetických látek vstřikuje dávkovač výrobního zařízení do tzv. bezjehlových elektrod. Mezi nimi a protilehlými elektrodami vzniká vysoké napětí – a protože tekutá směs má určitý elektrický náboj, dochází k jejímu unášení k opačnému pólu ve formě mikroskopických pramenů [8–10].
Rozpouštědlo se působením vzduchu během zlomku sekundy odpařuje a vznikají jemná suchá nanovlákna se zapouzdřenými aktivními látkami. Ty se přitom díky chemickému složení výchozí směsi nacházejí vždy uvnitř vláken. Výrobní proces ilustruje tato infografika:
Technologii jsme pod názvem NUENEX patentovali a využíváme ji v zařízení, které jsme vyvinuli a postavili:
Jak DrySerum na pleť působí?
Samotná vlákna séra tvoří pullulan s hydrolyzovaným kolagenem – dlouhé molekuly biopolymerů, které se na navlhčené pleti skvěle rozpouští. Pullulan vytváří na pokožce ochranný film, brání dehydrataci pokožky a udržuje aktivní látky ve stabilní formě (viz výše) [11].
Kolagen naopak proniká do hlubších vrstev pleti, vypíná vrásky, zlepšuje elasticitu a hydrataci pleti a chrání ji před slunečním UV zářením [12, 13]. Četné studie navíc ukazují, že hydrolyzovaný kolagen podporuje produkci přirozeného kolagenu [14, 15].
Další účinné složky DrySerum jsou zapouzdřené v nanovláknech a částečně se liší podle produktu, který si vyberete:
7-Day Program je komplexní kúra, která kombinuje 29 různých rostlinných extraktů v 5 různých formulacích. Jejím cílem je omladit obličej během 7 dnů. Její součástí jsou mj. masky s extraktem z granátového jablka (silný antioxidant s protistárnoucími účinky) [16, 17], moringy olejodárné (zlepšuje texturu pleti a potlačuje volné radikály) [18, 19] a plamatky zelné (vypíná a omlazuje pleť) [20, 21].
Kúru Magic Eye Patches jsme vyvinuli pro revitalizaci očních kontur a odstranění kruhů pod očima. Obsahuje patche:
- s efektem přírodního botoxu (extrakt ze stévie, bledule letní, plamatky zelné a baobabu),
- pro obnovu kyseliny hyaluronové, elastinu, kolagenu a dalších strukturních proteinů v kůži dermis (výtažek z kůry červeného javoru, violky trojbarevné a květů pomerančovníku),
- pro redukci tvorby a ukládání pigmentového barviva melaninu (extrakt z granátového jablka a borovice vejmutovky),
- pro redukci váčků pod očima a jejich lepší prokrvení (výtažek z kávových zrn a hypersalinních bakterií).
A jak víme, že to opravdu funguje? Ve spolupráci s nezávislými institucemi jsme provedli klinické studie, které mj. ukázaly v průměru 20% redukci vrásek už po sedmi dnech používání DrySerum. Suché sérum je tak svými účinky srovnatelné s invazivními metodami, jako je aplikace botoxu. Při jeho používání se ovšem vyhnete návštěvě kliniky, jehlám i bolesti.
Zdroje a literatura:
- The antiaging effects of a product containing collagen and ascorbic acid: In vitro, ex vivo, and pre-post intervention clinical trial
- Beneficial Effect of Collagen Peptide Supplement on Anti-aging Against Photodamage
- Efficacy of an Antiaging Treatment Against Environmental Factors: Deschampsia antarctica Extract and High-tolerance Retinoids Combination
- Evaluation of anti-wrinkle effects of a novel cosmetic containing retinol using the guideline of the Japan Cosmetic Industry Association
- Delivery systems for cosmetics - From manufacturing to the skin of natural antioxidants
- Influence of drug concentration on the diffusion parameters of caffeine
- Evaluation of skin absorption of drugs from topical and transdermal formulations
- Needleless coaxial electrospinning: A novel approach to mass production of coaxial nanofibers
- Needleless emulsion electrospinning for the regulated delivery of susceptible proteins
- Emulsion centrifugal spinning for production of 3D drug releasing nanofibres with core/shell structure
- An Insight To Pullulan: A Biopolymer in Pharmaceutical Approaches
- Collagen Supplements for Aging and Wrinkles: A Paradigm Shift in the Fields of Dermatology and Cosmetics
- Skin collagen through the lifestages: importance for skin health and beauty
- Enzymatic Hydrolysis of a Collagen Hydrolysate Enhances Postprandial Absorption Rate-A Randomized Controlled Trial
- An overview of the beneficial effects of hydrolysed collagen intake on joint and bone health and on skin ageing
- Fermented pomegranate extracts protect against oxidative stress and aging of skin
- Potential of Fermented Fruit Peel Liquid in Cosmetics as a Skin Care Agent
- Enhancement of human skin facial revitalization by moringa leaf extract cream
- Moringa oleifera stem extract protect skin keratinocytes against oxidative stress injury by enhancement of antioxidant defense systems and activation of PPARα
- Skin Lightening and Wrinkle Improving Efficacy of Organic Portulaca oleracea Extract in Skin Care Cosmetic
- Efficacy of olive leaf extract-containing cream for facial rejuvenation: A pilot study